Atopowe zapalenie skóry to choroba na którą niestety nie wymyślono jeszcze lekarstwa. Jak więc sobie z nią radzić? Jedyne co możemy zrobić, to łagodzić jej objawy. Schorzenie to pojawia się zazwyczaj już w 7 miesiącu życia i towarzyszy już zawsze. Wedle statystyk, na atopowe zapalenie skóry cierpi aż 20% ludzi. Z upływem czasu choroba zazwyczaj się wycisza, jednak przez całe życie trzeba pamiętać o profesjonalnej pielęgnacji skóry, w przeciwnym wypadku dochodzi do okropnego swędzenia, które określane jest gorszym od bólu.

Jak objawia się atopowe zapalenie skóry?

Pierwszym objawem choroby jest intensywne swędzenie. Jest ono tak dokuczliwe, że nie pozwala spać, bądź skupić się na zwykłych czynnościach. Kolejnym etapem jest wysoka suchość skóry, czasami pojawiają się czerwone krostki, które mogą nachodzić ropą, widać je w szczególności pod kolanami i w okolicach łokci. Skóra staje się jak pergamin, jest prawie przezroczysta, bardzo widoczne są na niej żyły.

Kremy na atopowe zapalenie skóry

Skoro na AZS nie ma leków, trzeba dobrze radzić sobie z łagodzeniem objawów lub nie dopuszczać do ich wystąpienia. Dobrze dobrana pielęgnacja skóry może sprawić, że choroba będzie miała bardzo łagodny przebieg lub całkowicie zatrzyma powstawanie atopowych zmian skórnych. Jaki powinien być krem na atopowe zapalenie skóry? Przede wszystkim w jego składzie nie powinno być zbyt wielu substancji. Zasada jest prosta – im więcej dziwnych substancji zawiera krem tym większe prawdopodobieństwo, że któraś z nich okaże się tą uczulającą, a wtedy może dojść do intensywnego podrażnienia skóry. Krem powinien zawierać substancje natłuszczające i kojące. Dodatkowym atutem będzie działanie antybakteryjne i zmniejszające świąd.

Emolienty, które działają cuda

Emolienty to bardzo dobre kremy, których zadaniem jest odbudowanie warstwy ochronnej skóry. Emolientami są na przykład oleje roślinne. Doskonałym nawilżaczem skóry jest też mocznik – należy tylko pamiętać aby dobrać jego odpowiednie stężenie. Krem, który dobrze nawilża i zmiękcza skórę może też zawierać substancje takie jak: gliceryna, alantoina i sorbitol. Zupełnie zrezygnować należy z kremów, które mają w składzie substancje zapachowe, ponieważ są one drażniące i często wywołują objawy alergiczne. Gdy zawodzą kremy, lekarze przepisują jeszcze maści sterydowe. Niestety skóra szybko się od nich uzależnia, co nie jest dobre. Aby uzyskać długotrwałą poprawę stosuje się leki immunosupresyjne.

Czy można wyleczyć AZS domowymi sposobami?

Atopowe zapalenie skóry to dająca się we znaki choroba i większość osób woli jednak skorzystać z usług profesjonalistów w jej leczeniu. Istnieją jednak domowe sposoby na radzenie sobie z objawami choroby, które popierają lekarze. Należy do nich kąpiel w krochmalu lub kisielku z siemienia lnianego. Niestety wiele osób podejmuje błędną drogę pozbycia się objawów choroby i smaruje skórę specyfikami, które powodują pogłębienie się ran, których późniejsze wyleczenie jest bardzo trudne i może zakończyć się nawet pobytem w szpitalu. Złą praktyką jest również stosowanie płynów na bazie spirytusu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *