Metod leczenie bezdechu sennego oraz chrapania jest wiele. Ważne jest jednak to, aby każdego pacjenta traktować w sposób indywidualny. Dużym zainteresowaniem cieszy się uwulopalatofaryngoplastyka, czyli zabieg operacyjny, którego głównym celem jest rozszerzenie drogi oddechowej na poziomie gardła. Z oczywistych względów nie może on zostać przeprowadzony w absolutnie każdym przypadku – warto zapoznać się zarówno z listą wskazań, jak i przeciwwskazań.

Czym jest zabieg UPPP?

UPPP zabieg przeprowadzany jest w celu zwiększenia swobody przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Jak już wspomniano, poszczeniu podlega odcinek znajdujący się na poziomie gardła. Może okazać się to skutecznym rozwiązaniem problemu chrapania lub bezdechu sennego. Zabieg jest wskazany szczególnie w przypadku:

  • przerostu języka,
  • wiotkiego oraz wydłużonego podniebienia miękkiego,
  • powiększonych migdałków podniebiennych.

Niewłaściwa budowa anatomiczna może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości podczas snu. Ryzyko zapadania się struktur podniebienia znajduje się na bardzo wysokim poziomie. Przymknięcie cieśni gardzieli zakłóca ciągły przepływ powietrza, a tym samym utrudnia oddychanie. Drganie tkanek podniebiennych jest przyczyną niepożądanych dźwięków podczas chrapania. Znacznie większym zagrożeniem dla zdrowia są jednak cyklicznie występujące bezdechy senne.

Jak przebiega uwulopalatofaryngoplastyka?

Zabieg UPPP jest dość prosty w wykonaniu, jednak należy zgłosić się do godnego zaufania specjalisty, który posiada nie tylko ekspercką wiedzę, ale również bogate doświadczenie. W klinice CM Promed można liczyć na kompleksową opiekę wykwalifikowanej kadry medycznej. Pacjent otrzymuje niezbędne wsparcie na każdym etapie leczenia. Wykonywane są różne zabiegi w celu leczenia bezdechu sennego i chrapania

Opisywany zabieg wymaga znieczulenia ogólnego lub miejscowego. Warto wiedzieć, że jest on wykonywany w pozycji siedzącej. Krwawienie tamuje się najczęściej poprzez ucisk, jednak możliwa jest także elektrokoagulacja. Bezpośrednio po zabiegu operacyjnym pacjent powinien przyjmować leki przeciwbólowe. Czasami konieczne jest rozpoczęcie antybiotykoterapii. Średni czas trwania zabiegu UPPP to 45 minut. Nie może on zostać przeprowadzony u pacjentów nadwrażliwych na środki znieczulające.

Powikłania po zabiegu

Nawet właściwie przeprowadzona uwulopalatofaryngoplastyka może nieść za sobą powikłania. U większości pacjentów jest to krwawienie, które zanika dopiero po pewnym czasie. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby bezpośrednio po zabiegu unikać wysokich temperatur, gorących kąpieli, czy też wysiłku fizycznego. Nierzadko na języku pojawia się biały włókniak, którego pod żadnym pozorem nie należy usuwać mechanicznie. Do pozostałych powikłań można zaliczyć m.in. miejscowy stan zapalny, obrzęk języka, ból gardła, ogólne osłabienie organizmu. Niezwykle ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej.

Postępowanie po zabiegu

To, jak postępuje pacjent po zabiegu UPPP wpływa na okres rekonwalescencji (trwa on najczęściej dwa-trzy tygodnie). Jak już wspomniano, nie należy usuwać białych nalotów, które mogą pojawić się na języku. Jest to naturalny efekt gojenia się błon śluzowych. Poprzez mechaniczne usunięcie włókniaków możemy doprowadzić do intensywnego oraz trudnego w zahamowaniu krwawienia.

Oprócz tego przez około dwa tygodnie należy unikać ekspozycji na słońce i wysokie temperatury. Lepiej spożywać pokarmy zimne, które nie podrażnią gojących się tkanek. Wskazany jest odpoczynek oraz brak intensywnego wysiłku fizycznego. Należy unikać miejsc, takich jak np. sauna.

Dodaj komentarz