Sposób, w jaki się odżywiamy, nie tylko wiele mówi o nas samych, ale też w zdecydowany sposób wpływa na nasze zdrowie i to, jak się czujemy. Niestety wiele osób wciąż o tym zapomina, bagatelizując wpływ diety na życie i zdrowie człowieka.

Efekt? Złe nawyki żywieniowe utrwalane i wdrażane przez długi czas przyczyniają się do rozwoju wielu groźnych chorób i schorzeń, a przy tym negatywnie wpływają na samopoczucie, zdecydowanie je pogarszając. Sprawiają, że czujemy się ciągle zmęczeni, brak nam energii, częściej chorujemy. Warto więc porzucić je na rzecz zdrowego odżywiania i należycie zadbać o własne zdrowie.

Zdrowe odżywianie, czyli rozmowy naturalnie o zdrowiu

W kontekście zdrowej diety naturalnie o zdrowiu mówi się naprawdę wiele, także w środkach masowego przekazu. Pomimo to nie brakuje osób przekonanych, że to, co jemy, nie ma związku ani z naszym zdrowiem, ani samopoczuciem. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Zalety zdrowego odżywiania są naprawdę liczne. Do tych najważniejszych bez wątpienia należy utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Spożywanie produktów o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, unikanie cukrów prostych i artykułów spożywczych o wysokiej zawartości kalorycznej pozwala zachować prawidłową wagę, jednocześnie znacznie ograniczając ryzyko wystąpienia chorób i schorzeń będących następstwem otyłości. Wśród najgroźniejszych wymienia się chociażby cukrzycę czy też nadciśnienie tętnicze predysponujące do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Zdrowa dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną to sprawdzony sposób na smukłą sylwetkę, a przez to również dobre samopoczucie.

Dieta dobrze zbilansowana

Kolejną, jakże istotną zaletą zdrowej, zbilansowanej diety jest dostarczanie za jej pośrednictwem witamin, minerałów i innych ważnych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu składników odżywczych. Przestrzeganie prawidłowych nawyków żywieniowych – a więc włączenie do swojego jadłospisu zgodnie z zaleceniami ekspertów dużej ilości warzyw, owoców oraz pełnowartościowych produktów zbożowych i produktów zawierających tłuszcze omega – bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie, m.in. poprawiając funkcjonowanie układu immunologicznego, a zatem zwiększając odporność organizmu. Poza tym dieta bogata w substancje odżywcze wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Dzięki zdrowemu odżywianiu nie tylko więc dobrze się czujemy, ale też dobrze wyglądamy.

Uwaga na półprodukty

Nie mniej ważną zaletą zdrowego odżywiania jest zastąpienie żywności wysoko przetworzonej produktami, które zostały wyhodowane naturalnie. O zdrowiu lub jego braku, jak powszechnie wiadomo, decyduje ilość substancji chemicznych oraz szkodliwych tłuszczów trans zawartych w spożywanych produktach. Im jest ich więcej, tym większe ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, chorób serca, schorzeń układu sercowo-naczyniowego i innych zaburzeń bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. Ich całkowita eliminacja lub znaczne ograniczenie można więc śmiało uznać za działanie profilaktyczne, które pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *