Złamanie szyjki kości udowej jest urazem mechanicznym, spowodowanym osłabieniem kości. Najczęściej występuje u osób starszych i posiada różne przyczyny.

Kości osłabione mogą być przez wrodzoną łamliwość, nowotwór czy złe odżywianie, a przede wszystkim zmiany osteoporotyczne. Jak wygląda leczenie złamania szyjki kości udowej oraz proces rehabilitacji?

Leczenie operacyjne

Złamanie szyjki kości udowej znacząco ogranicza sprawność pacjenta i wywołuje wiele powikłań. U osób starszych, leczenie musi odbywać się w trybie pilnym i wymaga jak najszybszego przewiezienia pacjenta do szpitala. Na miejscu wykonane jest zdjęcie RTG, pozwalające na ocenę złamania. Zakres leczenia uzależniony jest od umiejscowienia urazu na szyjce, a także jego rozległości. Rozwiązanie zapewniające najszybszy powrót do zdrowia to operacja.

Leczenie to wymaga zespolenia złamanych elementów kostnych, za pomocą gwoździ lub śrub. Uszkodzony fragment szyjki można też zastąpić sztuczną endoprotezą stawu biodrowego, częściową lub całościową. Po operacji pacjentowi podawane są zastrzyki przeciwzakrzepowe, antybiotyki chroniące przed infekcją oraz leki przeciwbólowe. Konieczne jest również tymczasowe unieruchomienie chorego – pionizacja pozwala na zabezpieczenie kończyny przed obciążeniem, a także zapobiega odleżynom i zakrzepicy.

Rehabilitacja po złamaniu szyjki kości udowej

Poza operacją, powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania i odzyskania sprawności fizycznej wymaga rehabilitacji. Dla osób starszych, zalecanym rozwiązaniem jest pobyt w specjalistycznym ośrodku. Rehabilitacja obejmuje przede wszystkim fizykoterapię. Zabiegi te przyspieszają proces gojenia złamań, a także działają przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Rehabilitacja obejmuje też delikatne, obniżające napięcie masaże tkanek miękkich, poprawiające ich odżywienie oraz ukrwienie.

Pacjent po złamaniu szyjki kości udowej powinien wykonywać specjalne ćwiczenia lecznicze, wzmacniające siłę mięśniową oraz ułatwiające uzyskanie ruchomości w stawach operowanej kończyny. Na początku terapeuta wykonuje wyłącznie ćwiczenia bez obciążeń, działające w sposób rozciągający, pobudzający i stymulujący. Z czasem wprowadzić można cięższy trening wzmacniający siłę, uelastyczniający tkanki miękkie oraz poprawiający stabilizację kości. Na koniec stosowane są całościowe ćwiczenia kończyny dolnej, pozwalające na odzyskanie kontroli ruchu na nierównym podłożu.

Powrót do dawnej sprawności

Istotnym etapem rehabilitacji jest nauka chodu. Po złamaniu szyjki kości udowej, pacjent początkowo porusza się wyłącznie za pomocą chodzika. Następnie może spróbować swoich sił z kulami, jednak niezwykle ważna jest asysta doświadczonego fizjoterapeuty. Nauka chodu obejmuje też ćwiczenia równowagi i koordynacji ruchów.

Powrót do pełnej sprawności odbywa się stopniowo i może trwać nawet kilka miesięcy. W przypadku osób starszych, leczenie chirurgiczne wiąże się niestety z pewnymi powikłaniami. Osteoporoza wywołuje zwiększoną kruchość tkanki kostnej, przez co problem stanowić może usuwanie metalowych stabilizatorów.

Więcej o nowoczesnych metodach diagnostyki osteoporozy przeczytasz na stronie Norax Medical, dystrybutowa innowacyjnego sprzętu medycznego i weterynaryjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *